NEKÚRTE VO SVOJEJ PIECKE ODPADOM!

V dreve je uložená slnečná energia, ktorá sa pri jeho spaľovaní uvoľňuje v podobe svetla a tepla. Záleží len na vás, koľko energie z dreva využijete a koľko stratíte. Správne kúriť sa treba naučiť. Nie je to nič zložité, ale treba poznať niekoľko dôležitých zásad a dodržiavať ich. Odmenou vám bude oveľa menej práce a výdavkov a oveľa viac tepla a pohody. Navyše sklo na dvierkach bude dlho čisté, nezačmudené. Platí to pre krbové piecky, krby a aj pre pece.

Ako užívateľ krbovej piecky alebo krbu môžete pri kúrení ovplyvňovať v zásade dva rozhodujúce parametre spaľovacieho procesu:

  • kvalitu paliva (druh, vlhkosť a veľkosť dreva)
  • reguláciu prívodu vzduchu na horenie

Keďže aj požiadavky na kvalitu palivového dreva sú jasné a dané už predtým, než začnete kúriť, najdôležitejší a najjednoduchší predpoklad správneho horenia a optimálneho výkonu, frekvencie prikladania a produkcie škodlivín v krbe alebo peci je správna regulácia spaľovacieho procesu v ohnisku riadením dodávky vzduchu na horenie. Pri moderných kotloch, ale už aj pri moderných krboch a kachľových peciach je možné túto reguláciu automatizovať s pomocou elektroniky. V mnohých prípadoch je však potrebné regulovať prívod vzduchu na horenie ručne.

KÚRTE IBA KVALITNÝM SUCHÝM DREVOM!

Najdôležitejší parameter palivového dreva je vlhkosť. Čerstvo spílené drevo obsahuje 50 – 60 % vody. Čím viac vody drevo obsahuje, tým viac energie je pri horení potrebné na jej odparenie a tým menej energie sa premení na využiteľné teplo. Vysušené drevo je niekoľkokrát výhrevnejšie ako čerstvé.

Na kúrenie je potrebné používať drevo s obsahom vody menej ako 20 percent! To v praxi znamená, že drevo by ste pred spálením mali nechať schnúť asi dva roky, ideálne voľne prevetrávané vonku a prekryté iba zhora proti dažďu a snehu.

Výhrevnosť rôznych druhov tvrdého aj mäkkého dreva je približne rovnaká (asi 14,4 MJ/kg pri vlhkosti 20 percent – to zodpovedá asi 4 kWh/kg). Rozdiel medzi tvrdým a mäkkým drevom je v jeho hustote, ktorá ovplyvňuje najmä objem dávky vkladanej do ohniska. Mäkké drevo má menšiu hustotu. Preto je potrebný väčší objem mäkkého ako tvrdého dreva. Okrem toho, mäkké drevo rýchlejšie zhorí. To vás môže nabádať k častejšiemu prikladaniu, čo nie je správne! Preto si najprv odvážte dávku paliva určenú výrobcom alebo kachliarom a takúto dávku už potom stále používajte. Výber palivového dreva závisí od zdroja tepla a účelu kúrenia. Napríklad ihličnany s vysokým obsahom živíc nie sú vhodné pre otvorené krby, pretože ohrozujú interiér veľkým úletom iskier. Mäkké drevo je ale vhodnejšie na rozkurovanie ako tvrdé.

Nekúrte natieraným, impregnovaným drevom ani drevotrieskou, lebo ich splodiny poškodzujú životné prostredie aj ohniská, dymovody a komíny! SÚ JEDOVATÉ! Umelo vytvorené chemické látky (laky, impregnácie, lepidlá a iné) nikdy neboli prirodzenou súčasťou životného prostredia Zeme. Pri ich spaľovaní sa tieto látky nestratia. Ich zvyšky zostávajú v pahrebe a zároveň sa vylučujú spolu s dymom. Znečistia a znehodnotia nie len ohnisko, ale predovšetkým ohrozujú životné prostredie a zdravie. A ak ste naviac aj vášniví záhradkári, tak takýto popol nie je vhodné použiť ani v záhrade ako hnojivo.

Pri správnom horení a vlhkosti dreva ostáva ohnisko nezačmudené a unikajúci dym z komína nie je takmer vôbec vidieť. Toto je aj dobrý a jednoduchý ukazovateľ správneho kúrenia. Všade, kde uvidíte čierny dym z komína, sa buď nekúri správne alebo sa nekúri vhodným palivom.


Zdroj: J&R Inspire s.r.o.